- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Retelele de socializare

Distribuiţi
    ae-sek

Retelele de socializare

Mesaj Scris de ae-sek la data de Dum 26 Feb 2012, 15:11

Cand spun retele de socializare ma refer, desigur, la Facebook, MySpace, Hi5, NetLog, Twitter si o multime la fel.

Aceste retele de socializare sunt destul de controversate, cred ca fiecare auzim destul de multe pareri despre ele, in special de cat de periculoase sunt, ca poti cunoaste pe cineva prin intermediul lor (mai ales Facebook) si rezultatul sa nu fie unul tocmai placut.

• Care sunt retelele de socializare pe care le folositi?
    • La care retele de socializare ati renuntat si de ce?
    • Cu ce va ajuta retelele de socializare?
    • Credeti ca aceste retele sunt periculoase?
    • Credeti ca ar trebui pusa o limita de varsta pentru a folosi aceste retele?
    Eu folosesc Facebook, Twitter, MySpace (pe care nu am mai prea intrat) si mai am conturi pe situri gen We Heart It, dar acolo nu se poate spune ca se socializeaza. Mai sunt si forumurile, destule pe care am cont si pe care se pot intalni persoane mai mult sau mai putin placute.

Am avut cont si pe Hi5, dar l-am sters la un moment dat, apoi imi facusem altul, cu scopuri nu prea dragute, dar nu mai stiu parola si nici numele nu il mai stiu bine. La Hi5 nu imi prea place forumatul si nici comunitatea in sine.

Un alt cont l-am avut pe NetLog, dar nici pe acesta nu intram, asa ca l-am sters, desi as putea spune ca formatul, setarile and stuff, este destul de dragut (probabil le-au mai schimbat pe acolo, dar nu cred ca e o foarte mare diferenta).

La ce ma ajuta retelele astea de socializare? In primul rand sunt o sursa de diferite imagini care ar putea sa imi placa.
    In al doilea rand, pot afla multe chestii destul de interesante si destul de rapid, ceea ce, din punctul meu de vedere, nu este foarte posibil la TV (cred ca la TV informatia oferita nu se face pe un criteriu foarte bun) si sa schimb pareri cu diverse persoane.

Cred ca retelele de socializare pot fi periculoase. Totul depinde de cum abordezi diverse situatii si persoane. Si da, probabil ar trebui o limita pentru a se folosi diverse retele de socializare. Nu cred ca unele persoane s-ar simti foarte confortabil ca un kid de vreo zece ani sau mai putin, sa converseze pe Facebook cu persoane straine.

Pareri?

Muflă

Re: Retelele de socializare

Mesaj Scris de Muflă la data de Dum 26 Feb 2012, 16:51

Noesis a scris:Care sunt retelele de socializare pe care le folositi?
    Nu mai folosesc aşa ceva de 3 ani şi refuz să mă gândesc la forumuri sau site-uri gen Reddit ca reţele de socializare. Acolo toată lumea are o cantitate cel puţin decentă de neuroni, pe când Hi5-ul sau Facebook-ul sunt pline de cocalari, piţipoance şi echivalentele lor din străinătate.

Noesis a scris:La care retele de socializare ati renuntat si de ce?
    Am renunţat la destul de multe când aveam 14-15 ani şi nu vreau să dau nume. În primul rând, am realizat că nu mai vroiam să amestec viaţa reală cu "viaţa" de pe internet. Nu vroiam să mă găsească cineva de pe internet cu ajutorul rahaturilor de genul ăsta, dar nici să mă recunoască cineva din viaţa reală. Ce naiba, internetul e pentru exprimare liberă, nu vreau să stau şi aici cu teama că o să mă judece X sau Y.

Noesis a scris:Cu ce va ajuta retelele de socializare?
    Pe mine nu mă ajută cu absolut nimic. Pot chiar să spun că îmi creează probleme.

Noesis a scris:Credeti ca aceste retele sunt periculoase?
    Sincer nu le-am considerat niciodată periculoase. Doar inconveniente, din moment ce toată intimitatea ta s-a dus pe apa sâmbetei în momentul în care ţi-ai făcut un cont pe Facebook. I mean, futu-i, au până şi cookie-uri care urmăresc ce faci pe alte site-uri. Nu mi-aş face un cont acolo nici sub ameninţarea armei, aleg libertatea -__-

Noesis a scris:Credeti ca ar trebui pusa o limita de varsta pentru a folosi aceste retele?
    Sincer nu mi-a păsat niciodată de chestia asta. Cred că oricine ar trebui să fie liber să-şi facă un cont, dacă asta vrea... şi oricum plozii sub 13 ani nu îşi pun niciodată vârsta reală.
    NemuiN

Mesaj Scris de NemuiN la data de Mar 21 Aug 2012, 06:40

Care sunt retelele de socializare pe care le folositi?
    Pai... Folosesc Facebook, Twitter si Tumblr daca se poate numi retea de socializare. Cam 2 ani am refuzat sa imi fac conturi pe site-uri din astea, dar multa lume m-a rugat sa imi fac si nu prea am avit incotro.

La care retele de socializare ati renuntat si de ce?
    La toate inafara de Tumblr, acesta imi place. Acolo sunt extrem de multe persoane ca mine (otaku, antisociali,forever-alone).

Cu ce va ajuta retelele de socializare?
    Tin legatura mai usor cu prietenii. Si cam atat.

Credeti ca aceste retele sunt periculoase?
    Depinde. Daca dai de diferiti ciudati, pot sa fie periculoase. Trebuie sa ai putina grija ce date personale pui acolo si cam atat.

Credeti ca ar trebui pusa o limita de varsta pentru a folosi aceste retele?
    Da. Am vazut o gramada de copii de 8-12 ani care se comportca ca si cum ar avea 17-18. Plus, ca nu stiu ce fac si pot sa dea foarte usor de ciudati. Sunt vulnerabili.
    Whispyy

Mesaj Scris de Whispyy la data de Lun 07 Ian 2013, 18:07

• Care sunt retelele de socializare pe care le folositi?

Eu folosesc facebook-ul si atat. Am avut cont cand eram mica pe Hi5 si tot ce regret e ca postasem niste poze cu mine mica pe care acum le-as vrea de dragul vremurilor apuse laugh. Pe fb insa nu cred ca nu e zi in care sa nu intru worried...

• La care retele de socializare ati renuntat si de ce?

La hi5 laugh. Glumesc.. la el am renuntat de mult laugh. Cred ca as renunta la fb daca nu as... as... mda... nu am nici un motiv pentru care sa renunt... Adica.. ar fi unul... sau mai multe. Primul ar fi ca determina dependenta care atrage dupa ea nenumarate alte consecinte din punct de vedere medical. Al doilea motiv ar fi ca nu as mai sta ore in sir cu ochii in monitor mirandu-ma cu cate prostia au fost inzestrite unele specimene de cel de sus straight face.

• Cu ce va ajuta retelele de socializare?

NemuiN a raspuns si pentru mine laugh. Da. Tin mai usor legatura cu prietenii, rudele plecate si asa mai departe. :).

• Credeti ca aceste retele sunt periculoase?

Categoric da. Asa cum am spus si mai sus, retelele astea de socializare creaza de dependenta si asa mai departe. Okay... calcaulatorul in general creaza asa ceva insa odata ce este adaugata si reteaua de socializare totul se amplifica intr-un sens negativ.

• Credeti ca ar trebui pusa o limita de varsta pentru a folosi aceste retele?

Da... Cred ca este deja insa oricine o poate incalca punandu-si anul nasteri mai mare decat e defapt. Acum depinde la ce fel de limita de varsta de referi.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier 20 Sept 2017, 05:09