- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Tigarile si alcoolul

Distribuiţi
    ae-sek

Tigarile si alcoolul

Mesaj Scris de ae-sek la data de Dum 26 Feb 2012, 14:42

Tigarile si alcoolul sunt probabil doua dintre cele mai raspandite vicii. Motivele pentru care incepe cineva sa fumeze sau sa bea alcool sunt variate, de la plictiseala la un conflict.

• Fumeaza cineva de pe aici? Daca da, de ce ati inceput sa fumati?
    • Va impacati bine/rau cu alcoolul? Beti mult, des?
    • Considerati ca tigarile si alcoolul ar trebui interzise?
    De fumat, recunosc ca mai fumez, dar destul de rar. Ultima oara cand am fumat a fost pe la inceputul anului, asa ca nu cred ca m-as putea considera fumatoare, inraita in niciun caz.
    Motivele? Sa zicem doar ca a avut cine sa ma invete.

Alcool nu prea beau. Cate un pahar de ceva la un eveniment merge sau chiar si cand sunt acasa, dar asta destul de rar... Sau foarte rar.

Eu as zice sa facem, totusi, o diferenta intre tigari/alcool si alte substante, asa ca nu consider ca acestea ar trebui interzise. Fiecare este liber sa fumeze si sa bea alcool cat vrea daca asta nu afecteaza direct pe altcineva.

Cam greu de facut in cazul tigarilor avand in vedere ca fumul tinde sa ajunga fix la persoana nefumatoare dintr-un grup, dar in cazul in care un nefumator alege sa stea intr-un mediu in care se fumeaza, e problema lui/ei.

Voi ce parere aveti?

Muflă

Re: Tigarile si alcoolul

Mesaj Scris de Muflă la data de Dum 26 Feb 2012, 17:18

Noesis a scris:Fumeaza cineva de pe aici? Daca da, de ce ati inceput sa fumati?
    Nu fumez, nu pot să sufăr fumul în general şi ţigările mi se par o pierdere de bani. Mai ok mi se pare iarba, dar apare iar problema cu fumul. Totuşi, mă tentează să încerc hashbrowns.

Noesis a scris:Va impacati bine/rau cu alcoolul? Beti mult, des?
    Am iubit băutura de mică. Mă îmbăt repede dar tot ce fac e să merg câş şi să râd ca proasta, n-am devenit niciodată agresivă. Păcat că nu prea am cu cine să beau sad

Noesis a scris:Considerati ca tigarile si alcoolul ar trebui interzise?
    Nu, fiecare are dreptul să aleagă. E trist însă că unii au reacţiile pe care le au, dar dacă ajung în stadiul în care să-şi distrugă familiile din cauza băuturii, mai mult ca sigur oamenii ăia sunt gunoaie şi fără alcool.

Noesis a scris:in cazul in care un nefumator alege sa stea intr-un mediu in care se fumeaza, e problema lui/ei.
    Aici greşeşti enorm, majoritatea stau în fum pentru că nu au de-ales, deci nu ar trebui să spui chestii gen "e problema lor". Mai ales la muncă, în restaurantele în care nu sunt delimitate locurile pentru fumători şi pentru nefumători sau acasă şi în maşină (dacă ai tăi fumează) e un calvar. Nu mi-o lua în nume de rău, eu doar îmi spun părerea, dar genul ăsta de mentalitate e unul dintre lucrurile care mă deranjează cel mai mult la fumători -__-
    ae-sek

Mesaj Scris de ae-sek la data de Dum 26 Feb 2012, 20:21

Nu ti-o iau in nume de rau, don't worry.

Referitor la ce ai spus, da, unii nu au de ales, dar asta numai in cazul in care este vorba de copii care stau in fumul parintilor inconstienti, dar chiar si asa, de la o anumita varsta copilul le poate spune parintilor ca fumul de tigara ii deranjeaza.

De asemenea, o camera poate fi aerisita, dar nu prea cred eu ca parintii fumeaza in camera copiilor sau ca acestia stau non stop in camera parintilor.

In cazul in care e vorba de un adult, acesta poate face o plangere daca intr-un restaurant nu e bine delimitata zona pentru fumatori de cea pentru nefumatori, iar la lucru, doar daca nu este ceva bine pus la punct cred ca se intampla ca o persoana sa fumeze intr-un birou in care se afla si nefumatori.

Well, that's my opinion.

Muflă

Mesaj Scris de Muflă la data de Dum 26 Feb 2012, 21:14

Noesis a scris:Referitor la ce ai spus, da, unii nu au de ales, dar asta numai in cazul in care este vorba de copii care stau in fumul parintilor inconstienti, dar chiar si asa, de la o anumita varsta copilul le poate spune parintilor ca fumul de tigara ii deranjeaza.
    Am spus-o de 439750948 ori şi pe taică-miu l-a durut undeva. Bine că nu sunt în custodia lui -__-

Noesis a scris:De asemenea, o camera poate fi aerisita, dar nu prea cred eu ca parintii fumeaza in camera copiilor sau ca acestia stau non stop in camera parintilor.
    Şi iarna? Dar dacă eşti în maşină? Numai eu ştiu de câte ori a afumat tata şi sufletu' din mine. Şi asta cu fereastra deschisă. Dacă avem vreun drum d-ăla de 6 ore îmi pute până şi sutienul a tutun.
    NemuiN

Mesaj Scris de NemuiN la data de Mar 21 Aug 2012, 06:48

Fumeaza cineva de pe aici? Daca da, de ce ati inceput sa fumati?
    Nup si nu am de gand. Cu toate ca tata a fumat acum muult timp , dar s-a lasat ca i se facea rau din orice. Si mama mi-a zis ca a avut o tentativa, dar nu i-a placut gustul de tutun. :)

Va impacati bine/rau cu alcoolul? Beti mult, des?
    Da, beau Pepsi. Cred ca e cam la fer de rau ca alcoolul , numai ca nu creaza betie. Serios acum , nu beau deloc. La petreceri poate mai beau putina bere, dar nu cat sa ma "afecteze".

Considerati ca tigarile si alcoolul ar trebui interzise?
    Nu.Daca ai niste limite sunt foarte ok, dar sa nu te imbeti in fiecare seara si sa fumezi 2-3 pachete pe zi.
    Monochrome

Mesaj Scris de Monochrome la data de Mier 26 Dec 2012, 12:16

Da, fumez. Prima data a fost de curiozitate sa vad cum e si din curiozitate am ajuns sa numai pot sa stau fara ele. Bine, nu fumez nici 2 pachete pe zi, fumez in jur de 5-6 tigari pe zi. Incerc sa ma las acum, mama incepe sa banuiasca asta.. big grin
    Urasc alcoolul, nu-l suport.
    Da pentru ca din cauza asta ne distrugem viata, sunt ca niste droguri care nu le mai poti lasa.

Mesaj Scris de Whispyy la data de Lun 07 Ian 2013, 18:53

• Fumeaza cineva de pe aici? Daca da, de ce ati inceput sa fumati?

Nu. Nu fumez, nu vreau sa fumez. Urasc fumul de tigara si mai presus de atat detest ca parul si hainele sa imi duhneasca a tigara. Daca nu ma inseala pe mine memoria fumatul pasiv este mult mai daunator decat cel activ. Iti roade plamanii si pana la urma te scufunzi ca o epava necunoscuta... Bine... ar trebui sa relatez mai multe aici insa nu vreau sa va plictisesc :p.

• Va impacati bine/rau cu alcoolul? Beti mult, des?

Alcool. Alta chestie de pe masa pe care fac tot posibilul sa o tin cat mai departe de paharul meu. Mai beau pe la sarbatori vin si sampanie insa sunt inconstienti (ca altfel nu stiu cum sa le spun) care amesteca bautura in nestire. Si nu stiu cat stiti dar cu cat amesteci mai multe tipuri de bauturi cu atat de alegi cu o durere de cap mai mare a doua zi.

• Considerati ca tigarile si alcoolul ar trebui interzise?

Nu. De ce? Pentru ca asta e o metoda inceata, duresoasa si chiar silentioasa de a muri. Cine apeleaza la ea e cu adevarat prost (scuzati cuvantul insa asa e). E ca si cum ti-ai injeta cianura in sange si speri ca o sa aiba acelasi efect ca zaharul...
    ● Lene

Mesaj Scris de ● Lene la data de Mier 09 Ian 2013, 18:52

Da, am fumat destul de mult şi încă o mai fac.. dar acum rar... am făcut asm şi dacă fumez prea mult tuşesc ca o tebecista... M-am apucat să fumez.. din prostie? M-au tentat prietenii mei. Majoritatea fumeaza.. şi să spunem că nu sunt o persoana care se pricepe la refuzat laugh
    Well... mai beau din când în când la ocazii speciale... De ziua mea/revelion/petreceri etc... Dar nu m-am îmbătat never.. okay, am ameţit de câteva ori.. dar eram destul de conştienta de faptele mele. Ah, da, eu sunt genul de persoana care ameţeşte de la o bere laugh
    Nu.. Consider că fiecare îşi poate aranja viaţa aşa cum vrea.. şi drogurile sunt interzise.. şi totuşi se consuma. Nu văd un motiv pentru care să interzicem nimic. Fiecare ea decizia pentru el.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier 20 Sept 2017, 05:10