- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Limbi straine

Distribuiţi
    ae-sek

Limbi straine

Mesaj Scris de ae-sek la data de Dum 22 Ian 2012, 14:31

Din punctul meu de vedere nu este asa de important sa cunoastem mai multe limbi straine, dar este foarte util.
    Sa luam Internetul de exemplu. Cea mai utilizata limba la ora actuala este engleza, apoi chineza, spaniola si japoneza. La acestea se adauga araba, franceza (care este in scadere), portugheza, germana etc.

Tocmai am citit ceva in care se spune ca in urmatorii zece ani, limba chineza va depasi limba engleza ca utilizare pe Internet si araba va cunoaste o crestere. Cred ca in Romania, cei mai multi utilizatori ai Internetului folosesc limba engleza si in scoli se preda aceasta limba alaturi de franceza si germana. Pentru alte limbi cum ar fi chineza, spaniola, japoneza etc, este nevoie de cursuri in afara scolilor (exceptie facand facultatile de specialitate).

Eu cred ca ar trebui sa fie mai bine promovate limbile asiatice. Chineza este in acelasi timp cea mai vorbita limba de pe Glob, avand in vedere ca populatia Chinei este foarte mare si poate ca are sanse sa fie folosita la nivel international asa cum este folosita engleza.

Ce limbi straine ati introduce in sistemul de invatamant romanesc si pe care le-ati scoate? De asemenea, cum vi se par toate aceste cresteri si scaderi ale utilizarii limbilor straine pe Internet?

(P.S.: Parere personala + nu m-am documentat foarte bine. Astept pareri si completari)

B.Scarlet

Re: Limbi straine

Mesaj Scris de B.Scarlet la data de Vin 03 Feb 2012, 22:23

Este folositor sa cunostem alte limbi. Nu se stie unde vom ajunge in viitor. Ideea ca lb. chineza ar putea intrece lb. engleza nu ma incanta pt. ca, personal, nu imi place. Mi se pare exagerat de grea. Eu la soala fac enleza si franceza. Desi fac engleza din clasa a v-a, s-a lipit de mine mai repede decat franceza. De la anul fac italiana x_x. Mi-ar placea sa se introduca in scoli japoneza sau finlandeza. Dar noi nici romana nu stim bine...:(trist.
    ~white-plague~

Mesaj Scris de ~white-plague~ la data de Sam 04 Feb 2012, 23:41

Oh, da! Si eu sunt pro invatarii limbilor straine. Sau cel putin al englezei/francezei. Desi interesul scade vertiginos, noroc cu internetul. Vad asta la sis. Face engleza si singurele cuvinte pe care le stie sunt cele de la jocuri. How sweet! Spre norocul meu nu suntem la fel. Si spre norocul meu, la liceul la care sunt se face si engleza, si franceza, si chineza, si latina. Nu ca latina ar ajuta la ceva, pentru ca nu vad niciun roman trecand pe aici. Franceza ma exaspereaza putin, pentru ca nu inteleg mare lucru din articole *care sunt baza, dupa cum zice profa* asa ca nu sunt departe de un dezastru ambulant. Si da... limba chineza capata popularitate, mai ales in zona mea, odata cu institutul Connfucius... Anyway... Nu vreau sa ajunga in locul englezei pentru ca e mult mai greu de invatat.
    Whispyy

Mesaj Scris de Whispyy la data de Lun 07 Ian 2013, 17:15

In primul rand o sa imi incep speech-ul prin a spune ca ideea ca limba chineza sa devina una de circulatie modiala mi se pare... penibila. Amaterasu ai dreptate cand spui ca in China se afla cea mai mare populatie de pe glob insa nu cred ca se va ajunge la asa ceva. Majoritatea tarilor de pe glob au ca limba nationala (sau a doaua limba nationala ) engleza. B.Scarlet a spus ca e grea. Da, este grea pentru cineva care se apuca la 20-30 sau chiar mai batran sa invete o limba asiatica. Poate verbal mai este cum mai este insa in scris este si mai greu pentru ca ei nu folosesc caractere latine. Uita-ti-va la germana. Daca va-ti apuca acum sa o invatati cum vi s-ar parea?!

Nu pot spune ca pe mine nu m-ar incanta sa studiez o limba asiatica in scoala insa eu nu stapanesc bine nici engleza nici franceza. Ma descurc la amandoua insa nu pot spune ca le stapanesc la perfectie. La engleza cel putin am facut in generala cu o profesoara naspa rau care se axa doar pe elevi buni. Acum la liceu insa mi se cer niste chestii pe care nu stiu unde le voi folosi. Sunt pro pentru invatarea limbii engleze pentru ca in orice domeniu e bine sa stii o limba straina. Ca turist de exemplu nu imi dau seama la ce iti trebuie sa stii TOATA lista verbelor neregulate. Ca turist e important sa stii cateva elemente de baza pe care sa le folosesti bine. Daca vrei sa locuiesti sau sa lucrezi in straintate atunci pune mana pe carte si invata cum trebuie o limba straina.
    XxNykoXx

Mesaj Scris de XxNykoXx la data de Lun 07 Ian 2013, 20:40

Amaterasu a scris:Din punctul meu de vedere nu este asa de important sa cunoastem mai multe limbi straine, dar este foarte util.
    Sa luam Internetul de exemplu. Cea mai utilizata limba la ora actuala este engleza, apoi chineza, spaniola si japoneza. La acestea se adauga araba, franceza (care este in scadere), portugheza, germana etc.

Tocmai am citit ceva in care se spune ca in urmatorii zece ani, limba chineza va depasi limba engleza ca utilizare pe Internet si araba va cunoaste o crestere. Cred ca in Romania, cei mai multi utilizatori ai Internetului folosesc limba engleza si in scoli se preda aceasta limba alaturi de franceza si germana. Pentru alte limbi cum ar fi chineza, spaniola, japoneza etc, este nevoie de cursuri in afara scolilor (exceptie facand facultatile de specialitate).

Eu cred ca ar trebui sa fie mai bine promovate limbile asiatice. Chineza este in acelasi timp cea mai vorbita limba de pe Glob, avand in vedere ca populatia Chinei este foarte mare si poate ca are sanse sa fie folosita la nivel international asa cum este folosita engleza.

Ce limbi straine ati introduce in sistemul de invatamant romanesc si pe care le-ati scoate? De asemenea, cum vi se par toate aceste cresteri si scaderi ale utilizarii limbilor straine pe Internet?

(P.S.: Parere personala + nu m-am documentat foarte bine. Astept pareri si completari)

Ok am sa incep prin a spune ca limba spaniola se face si in unele scoli generale, cel putin aici in Bucuresti sunt doua scoli care au ca limba a doua Spaniola si liceul bilingv Spaniola "Miguel de Cervantes" . Spun asta pedntru ca si eu am facut Spanilal la scoala generala, "Jose Marti" asa se numeste, infine nu cred ca as fi de acord sa invat o limba asiatica, niciodata nu mi-a placut chineza, japoneza, sau araba asa ca cel mai probabil o sa fiu afoana daca se va introduce, cat despre scaderea celor care cunosc limba franceza pot spune cu mana pe inima ca sunt fericita, nu imi place franceza o detest, cel mai bine stiu Engleza, apoi Spaniola si probabil putina italiana.

Allways a Potterhead

"Nebunie, inseamna sa te prefaci fericit..."
    ae-sek

Mesaj Scris de ae-sek la data de Mar 08 Ian 2013, 19:49

Whispyy, în topic am zis că am citit ceva in care se spune ca in urmatorii zece ani, limba chineza va depasi limba engleza ca utilizare pe Internet. Utilizarea pe Internet a unei limbi nu are nicio legătură cu utilizarea ei la nivel global, deci să spui asta şi să spui ideea ca limba chineza sa devina una de circulatie modiala mi se pare... penibila nu are nicio legătură cu prima afirmaţie.

Îmi poţi da exemple de ţări care au ca limbă naţională engleza? Asta exceptând, desigur, Marea Britanie şi Statele Unite ale Americii (în una se vorbeşte engleza britanică şi în cealaltă engleza americană, dar facem abstracţie de asta). Nu ştiu prea multe ţări de genul acesta, nu prea ştiu nici geografie ca lumea, aşa că sunt destul de curioasă.

Da, ca turist nu ai nevoie de întreaga lista de verbe neregulate, dar la şcoală este vorba de altceva. Să înveţi o limbă străină pentru care vei primi o diplomă, trebuie să ai un anumit nivel, totuşi. Fiecare face cum vrea, consider că este alegerea fiecăruia cât de mult învaţă, dar la şcoală este nevoie de un sistem de genul acesta.

XxNykoXx, posibil. Nu ştiu prea multe şcoli de genul acesta, dar am şi aflat destul de recent că mai sunt ceva licee în care se predau limbi asiatice şi italiana. Probabil mai sunt câteva, dar chiar nu le ştiu.

Referitor la franceză, nu ştiu dacă neapărat sunt mai puţini vorbitori. Este vorba de Internet şi pe Internet chiar şi noi folosim o altă limbă pentru a ne mai descurca. Putem să luăm ca exemplu wikipedia care are uneori mai complete informaţiile oferite în limba engleză decât în română şi probabil mai sunt exemple de genul acesta.

Whispyy

Mesaj Scris de Whispyy la data de Mar 08 Ian 2013, 22:34

@Amaterasu:
    ~ De la ce se intampla pe internet pana la viata reala nu e decat un pas. Si ce am scris acolo cred ca se poate aplica si in lumea virtuala.
    ~ Noua Zeelanda, Australia, Africa de Sud, Canada, Filipine, India, Insulele Solomon, Bahamas... mai continui?!
    ~ Stiu ca este nevoie de limbile straine si nu am negat asta. Am spus doar ca ar trebui ca profesorii sa puna accent pe ea in functie de profile sau pe anumiti elevi care vor sa faca ceva in domeniul asta. Nu poti sa il obligi si pe cel mai slab din clasa sa iti stie toata lista verbelor neregulate sau sa iti traduca cine stie ce cuvant al carui sens nu il stii nici in romana.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Subiecte similare

-

Acum este: Mier 20 Sept 2017, 05:08