- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Fiica Afroditei

Distribuiţi
    Seraphiel

Fiica Afroditei

Mesaj Scris de Seraphiel la data de Mier 11 Ian 2012, 01:06

Fiica Afroditei de Philipp Vandenberg este un roman istoric despre destinul unei preafrumoase curtezane din Grecia antica. Hetaira Daphne era frumoasa ca Afrodita si inteleapta precum Pallas Atena. Cei mai bogati si mai viteji barbati ai greciei o curtau, oferindu-i tot ce si-ar fi putut dori. Dar fata se indragosteste de Temistocle din Atena,singurul barbat care nu vrea sa stie de ea. Din dragoste pentru el, Daphne se avanta curajoasa in valtoarea conspiratiilor politice si a spionajului impotriva dusmanului persan. Iar cand frumoasa hetaira cade in mana persilor, Temistocle va pleca in cautarea ei.

Sursa: raobook.com

Eu una sunt pasionata de istorie, dar ca sa imi placa intr-un mod deosebit nu am nevoie de ani si date inutile, vreau ceva pe care pot sa il devorez ( big grin ) cum ar fi aceasta carte. Mi-a placut mult povestea de dragoste si cum grecii imi plac destul de mult, am avut sanse sa invat multe lucruri interesante si piperate despre ei ( si sexi daydreaming ) .
    Mi-a parut rau de Daphne la sfarsit, dupa parerea mea merita ceva mai bun, chiar daca nu era ea tocmai ingerul perfect, era totusi o femeie care iubea si s-a sacrificat pentru iubire.
    Tin minte ca personajul Temistocle a fost foarte puternic accentuat si asta mi-a placut. Imi plac personajele puternice, chiar daca le sunt prezentate defectele ( cum ar fi mustata dupa parerea mea laugh - lol ) si slabiciunile.

Daca a mai citit cineva cartea, as vrea sa citesc pareri.

"Only I know your pain…
    Your uncertainty…
    Your loneliness…
    If only we could be toghether forever.
    I’ll say it as many times as you wish.
    I will not betray you!"
    — Luka Crosszeria

“Ever since the day I met you, I’ve had reason to live. I live to protect you. Protecting you is everything to me.” - Luka Crosszeria

"I crush those who stand in my way. And I retaliate against those who seek vengance. And I do whatever it takes to get a hold of what I desire" - Asami Ryuichi

Acum este: Mier 20 Sept 2017, 05:10