- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Ultima carte citita

Distribuiţi
    ~white-plague~

Ultima carte citita

Mesaj Scris de ~white-plague~ la data de Lun 21 Noi 2011, 18:25

Lectura reprezinta o parte importanta a vietii, ceva de care multi nu ne putem debarasa. De aceea, cred ca e bina sa discutam deschis despre ultimele noastre "cuceriri" in materie de carti, nu pentru a ne lauda cu regatul construit ci pentru a face altora o sugestie.

Ultima mea carte citita e "Citadela" a lui Exupery. Am fost placut impresionata de aceasta carte deoarece prezinta o serie de invataturi care pot deveni principii ale existentei noastre. Necesita insa o lectura aprofundata si pune la incercare capacitatile noastre de intelegere a textelor si usurinta de a vedea in spatele cuvintelor. Pe tot parcursul cartii te simti protejat si naratorul devine un fel de proprie voce interioara care te ghideaza printr-un labirint de idei. A fost o lectura placuta, o recomand cu mare placere.
    Whispyy

Re: Ultima carte citita

Mesaj Scris de Whispyy la data de Lun 07 Ian 2013, 14:05

• Ultima mea carte citita este Academia vampirilor Sacrificiul final scrisa de catre Richelle Mead. Seria este sctructurata pe 6 volume insa este vorba sa apara si un al 7-lea, Bloodlines care sa ii aiba in centru pe alchimisti.
      Seria e... super. Geniala as putea sa spun. Te tine cu sufletul la gura pana la ultimul cuvant. Dupa mine ar necesita in jur de 2 sau 3 recitiri pentru a putea sa retii detaliile pe care este condusa lumea dhampirilor si moroilor, de ce ataca strigoii, cum ataca si tot asa mai departe. Nu mi s-a parut a fi o drama adolescentina iar caracterul lui Rose este unul puternica care oricat de jos s-ar fi prabusit stie cum sa se ridice si sa invinga.
    XxNykoXx

Mesaj Scris de XxNykoXx la data de Lun 07 Ian 2013, 20:30

KeT@miNE sunt de acord cu tine Seria Academia Vampirilor este geniala, eu am ajuns abia la volumul cinci :) nu prea am timp sa citesc de cand cu bacul deci...
    Asa revenind la mine, ultima carte citita a fost "Legile Atractiei" a doua carte din Chimie Perfecta, nu stiu daca a citit cineva de aici Chimie perfecta, insa daca da, daca in Chimie perfecta a fost vorba de deliciosul de Alex Fuentes, in "Legile Atractiei" este vorba de fratele mijlociu Carlos.
    Pot spune ca aceasta carte ca si in prima este explicat foarte bine viata emigrantilor mexicani, faptul ca sunt obligati sa intre in bande de cartier etc etc, desi este o carte pentru adolescenti si mai are si cateva elemente romantice, pot spune ca explica foarte bine viata pustilor in bandele mexicane.
    Pentru cei care nu ati citit cartile, vi le recomand, sunt trei carti ultima nu a aparut inca la noi, insa abia astept sa apara lovestruck .

Allways a Potterhead

"Nebunie, inseamna sa te prefaci fericit..."
    Seraphiel

Mesaj Scris de Seraphiel la data de Mar 08 Ian 2013, 15:25

Am citit atat Academia vampirilor, cat si Chimie perfecta( sper sa apara si volumul al treilea ) . Amandoua mi-au placut, la Academia Vampirilor nu stiu daca as citii ceea ce urmeaza, avand in vedere ca personajele principale din AV nu vor mai exista si exact cum a zis si KeT@miNE se axeaza pe alte personaje( nu numai pe alchimisti) ci pe sora mai mica a Lissei, Jil, pe Adrian, Eddie si ei bine, pe alchimista, Sydney...

Ultima carte citita de mine... E putin cam greu de depistat, caci eu citesc simultan...thinking

Oricum, din cate imi amintesc, Ma dau in vant dupa cumparaturi de Sophie Kinsella. E o carte care se citeste usor, si ei bine, eu m-am cam regasit pe acolo, ceea ce m-a amuzat intr-o oarecare masura( si m-a si intristat). E o carte buna, si chiar iti face ziua mai frumoasa. Cand am terminat-o chiar m-am simtit putin trista, caci mai vroiam sa citesc..Dar asa patesc cu mai toate lucrurile. Oricum, e o carte frumoasa, amuzanta, chiar delicioasa.

Si in final, va las un citat pe care il consider adevarat:

„Daca ar putea sa poarte toata lumea haine noi in fiecare zi, cred ca depresia n-ar mai exista.” (Rebecca Bloomwood)

"Only I know your pain…
    Your uncertainty…
    Your loneliness…
    If only we could be toghether forever.
    I’ll say it as many times as you wish.
    I will not betray you!"
    — Luka Crosszeria

“Ever since the day I met you, I’ve had reason to live. I live to protect you. Protecting you is everything to me.” - Luka Crosszeria

"I crush those who stand in my way. And I retaliate against those who seek vengance. And I do whatever it takes to get a hold of what I desire" - Asami Ryuichi

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam 25 Noi 2017, 00:15