- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Scoala ...

Distribuiţi
    ae-sek

Scoala ...

Mesaj Scris de ae-sek la data de Mier 16 Feb 2011, 13:49

Ideea acestui topic mi-a venit azi..., la scoala, in timp ce frecam menta.

Nu stiu cum se desfasoara cursurile in alte licee, dar in liceul meu, nu se prea desfasoara. Profesorii se uita la noi si noi la ei. La propriu. Desigur ca exista si exceptii, dar pot sa ii numar pe degete.

Profesorii nu isi mai dau interesul pentru educarea tinerilor, iar elevii le aproba atitudinea. In schimb, daca un profesor chiar isi desfasoara cursurile asa cum trebuie, elevii sunt de parere ca este un profesor mult prea exigent si ca asa ceva nu se face! Adica este vorba de clasa t, la profilul v, cum sa ii solicite pe ei?

Cam aceasta este situatia in liceul in care invat eu si nu ma incanta deloc. Desigur, profesorii nu trebuie sa exagereze in teme sau in materia pe care ne-o da sa invatam (unul-doua exercitii sau o pagina-doua, poate chiar trei de invatat cred ca ar fi okay), dar de la a nu exagera pana la a nu face nimic, este, totusi, o diferenta.

Vi se pare normal acest sistem de 'privire reciproca'? Cine credeti ca este de vina si ce este de facut?

~white-plague~

Re: Scoala ...

Mesaj Scris de ~white-plague~ la data de Lun 21 Noi 2011, 18:01

I deea cu privirea reciproca mi se pare mai mult decat nepotrivita. In acest caz nu mai are rost sa iti pierzi timpul trezindu-te dimineata si facand un drum prin frig (in aceasta perioada) si desenand sau mai stiu eu ce 7 ore (cel putin eu cam atata stau la scoala :-?? ). Spre norocul meu, liceul la care invat e okay, profesorii sunt ,in general ,preocupati de educatia noastra. Mai sunt si exceptii - la geografie am facut cate un capitol pe ora, fara ca cineva sa ne predea - era cev agen "Conspectati! Conspectati!" si habar nu am pe ce am note la aceasta materie 8-| Sau la educatie fizica, la care voi ramane corigenta pana la terminarea liceului... Facem ore doar cand dam si probele 8-| Ce ma impresioneaza e ca unii profesori ne invata si lectii de viata, iar unele ore - Religia si Romana in special - sunt un fel de dirigentie. Totusi, ar trebui mentionata si lipsa de interes a elevilor. Multi se bucura de posibilitatea vegetarii - si eu fac asta uneori, cand nu am niciun chef.
    Nu prea cred ca se poate face ceva, nu se acorda prea mare importanta invatamantului, din pacate... This is Sparta 8-|
    Jin-sama

Mesaj Scris de Jin-sama la data de Mar 10 Ian 2012, 21:39

Si la mine la scoala anul asta au venit niste profesori care nu prea isi dau interesul. Toata lumea cere, dar ei nu ofera nimic.
    De exemplu, la psihologie profesoara ne spune 3 cuvinte pe ora si din acele 3 cuvinte ne cere sa facem un comentariu intreg si daca tu ii raspunzi cum crezi de cuviinta, spune ca nu este corect si spune acelasi lucru, numai ca foloseste cuvintele ei. Nu mi se pare deloc corect.
    Majoritatea profesorilor vor sa fie "pupati in fund" de toata lumea, iar mie nu-mi place acest lucru. Daca nu te lingusesti pe langa ei, au ceva cu tine ... Sa fim seriosi, asta nu mai e scoala ... Toata lumea vrea ca noi sa stim totul, dar ei nu isi dau deloc silinta. Ne pun sa invatam mecanic si daca nu spunem exact ce ne dicteaza ei este gresit.
    B.Scarlet

Mesaj Scris de B.Scarlet la data de Vin 03 Feb 2012, 22:44

Hm...tinerii de azi au alte prioritati, cel putin majoritatea lor. Liceul meu nu e tocmai primul in topul liceelor din cta, dar se fac mai multe ore ca in liceele din varful topului. Matematica, chimia, biologia, geografia si sportul sunt cele mai grele ore>.<. Desigur ca mai avem muzica si religia care sunt cele mai usoare pt. ca ne predau profii si dam test cand avem nevoie de note. Nu ne asculta. Nu stiu daca isi va mai reveni invatamantul...nu prea mai exista dorinta de a invata.sad
    Seraphiel

Mesaj Scris de Seraphiel la data de Dum 05 Feb 2012, 20:16

Sincer, actualul meu liceu e o .... * beep * ... Adica, e liceul de la mine din oras in care se invata. Dar ce fel se invata, mai mult de frica si sa nu ramai corigent/a , asta e nasol. Nu exista placere, pasiune, sau mai stiu eu ce fel de sentiment dragut si bun. Si chiar daca inveti, nu prea ai note mari, ceea ce iar e nasol.
    La mine in liceu se preda mult si " bine" , dar ceea ce e super naspa aici, in afara de reguli si altele, e ca nimanui nu ii pasa ca tu mai ai si altceva. Nu se gandesc sa dea o tema normala, sau stiu si eu, cat de cat medie, nu, iti da cat mai mult si mai greu.

Ma bucur oricum ca luni si marti nu ma duc la scoala. :x In momente ca asta ador frigul de afara si zapada.

"Only I know your pain…
    Your uncertainty…
    Your loneliness…
    If only we could be toghether forever.
    I’ll say it as many times as you wish.
    I will not betray you!"
    — Luka Crosszeria

“Ever since the day I met you, I’ve had reason to live. I live to protect you. Protecting you is everything to me.” - Luka Crosszeria

"I crush those who stand in my way. And I retaliate against those who seek vengance. And I do whatever it takes to get a hold of what I desire" - Asami Ryuichi
    Muflă

Mesaj Scris de Muflă la data de Lun 06 Feb 2012, 20:23

Dacă se-ntâmplă chestii de genul ăsta (adică nu se fac ore ca lumea sau, dimpotrivă, sunt prea dure) înseamnă că ori nu v-aţi ales bine liceul, ori nu există licee ca lumea la voi în oraş. Unde învăţ eu se fac aproape toate orele (e caterincă doar la sport şi religie), avem şi profi nebuni care dau note mici şi tone de teme dar majoritatea sunt ok şi reuşim să terminăm anul cu note decente, 90% din clasă a avut anul trecut medii peste 8 şi n-a rămas nimeni corigent. Bine, e coşmar în mai şi decembrie când înnebunesc toţi cu teze, proiecte şi închis de medii dar în restul anului pot să spun c-o duc foarte bine. Dacă ţi se pare că nu se face destulă şcoală la liceul tău, poţi încerca să înveţi tu în plus sau să te bagi pe la tot felul de activităţi extraşcolare, dacă ai un liceu prea dur şi nu poţi să ţii pasul bagă-ţi meditaţii la materiile la care ai probleme... sau dacă nu vrei să faci chestiile astea şi ai posibilitatea să te muţi, mută-te. E decizia ta la urma urmei.
    Monochrome

Mesaj Scris de Monochrome la data de Mier 26 Dec 2012, 12:11

Ugh, la mine sunt profesorii foarte duri. Dar e asta pentru ca sunt clasa a IX-a, dar ma rog. La matematica am o profesoara foarte dura, pune 2 din orice chestie. A lasat corigenti 23 de copii din 29, eu am trecut la limita dar vine teama pe semestrul al II-lea. Sincer depinde si de cum participa elevul la ora, dar si de profesor. La istorie ma cam seaca profesoara, ne preda 5 randuri * si nu glumesc* si cand ne intreaba ceva nu ne intreaba din lectie .. si e chiar aiurea. Singuru profesor preferat e cel de franceza, nu suporta sa ii zici nici "Buna ziua" nici sa te ridici in picioare cand vorbesti cu el, e chiar de treaba. La orele lui venim toata clasa de placere si nu face predare din aceea monotona si face si glume, bine unele si foarte scarboase, dar si unele acceptabile. In rest, acelasi tip de profesori plictisitori care nu stiu sa faca o ora calumea decat sa mori de somn la ora. :]]

Mesaj Scris de XxNykoXx la data de Mier 26 Dec 2012, 12:27

Pfff eu nici macar nu stiu ce as putea sa spun despre liceul meu rofl
    este un liceu tehnic de aviatie, candva pe aici prin bucuresti liceul asta era extraordinar de bine cotat si foarte respectat, acum sa zicem ca a cam apus vremea lui.
    Despre profesori nu stiu ce sa zic, haide sa spunem ca ei vin ca sa ne predea si noi ca sa luam lectii, uneori mai exista si cateva glume, avem si profesori de treaba incepand cu cea de istorie, de mate care chiar daca da doi tot e de traba laugh apoi banuiesc ca profa de legislatie si fosta profa de franceza. Infine sincera sa fiu aici la mne se invata fata de alte licee din bucuresti.

Allways a Potterhead

"Nebunie, inseamna sa te prefaci fericit..."

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam 25 Noi 2017, 00:19