- un loc unde poti discuta despre tot ce te pasioneaza -

Nelamurire.. o.O"

Distribuiţi
    Whispyy

Nelamurire.. o.O"

Mesaj Scris de Whispyy la data de Lun 07 Ian 2013, 16:39

Am o intrebare/nelamurire/dilema etc
    Care e faza cu rpg-ul? Adica... stiu sa il joc insa nu inteleg cum la ce se refera fondatorii, si rpg-ul din care face parte... in concluzie cam tot ce tine de el... worried >.<"
    XxNykoXx

Re: Nelamurire.. o.O"

Mesaj Scris de XxNykoXx la data de Lun 07 Ian 2013, 20:17

Stii ca nu vorbim de jocurile rpg nu? batting eyelashes
    Adica noi facem un role playing game prin scris batting eyelashes ne facem personaje apoi incepem sa postam :)
    Sper ca te-am lamurit ;)) nu ma pricep foarte bine sa explic unele chestii.

Allways a Potterhead

"Nebunie, inseamna sa te prefaci fericit..."
    Seraphiel

Mesaj Scris de Seraphiel la data de Mar 08 Ian 2013, 15:09

De ce nu mai bine citesti un rpg sa iti dai seama ce si cum...?

Inainte am sa incerc sa iti explic...

De obicei, un rpg este format de doua persoane( se poate si mai multe) aceste doua persoane isi creeaza un personaj( sau mai multe, cum au chef) si aceste personaje joaca( exact ca intr-un film) un rol anume...De exemplu, vrei sa scrii o poveste de dragoste intre Andrei si Mihaela ...Tu esti Andrei si scrii doar despre Andrei si tot ce face, gandeste, iar altcineva este Mihaela si scrie tot ce vrea despre Mihaela. Iar tu cu persoana care o interpreteaza pe Mihaela stabiliti detaliile povestii voastre, cum se cunosc, ce urmeaza sa faca, etc.

Personajele sa fie indentificate au o anumita culoare, adica replicile lui Andrei sunt scrise cu albastru, replici care se scriu intre ghilimele, iar replicile Mihaelei cu rosu...

Mai multe informatii despre aceste reguli in rpg le gasesti aici

Fondatorii sunt cei ce au creat ideea rpg- ului, cum ti-am dat exemplul de mai sus, Andrei si Mihaela sunt fondatorii rpg ului.

Atunci cand inregistrezi rpg ului, spui ceva de el, de structura lui, la fondatori pui numele celor care au ideea si cei care au personajele principale, numele rpg ului, e numele povestii voastre... cam asa ceva,in cazul in care mai joaca si altcineva decat usei fondatori, le treci numele acolo, si la numele personajelor, pui personajele principale din poveste... In ceea ce priveste un rpg privat, adica in el joaca doar cei mentionati, la cel deschis oricine poate sa isi bage un personaj si sa intervina in actiunea propriu-zisa

La inregistrarea personajelor, trebuie sa scrii despre acestea si din ce rpg face parte. Urmezi doar instructiunile...

Daca mai ai intrebari le astept.

Si aici un exemplu de rpg yaoi, daca nu iti place genul, poti doar sa arunci rapid o privire sa vezi cum se joaca si sa ignori actiunea :) . Ai sa vezi ca rpg este inregistrat si la fel si personajele, asa ca daca vrei sa scrii un rpg, ia-te dupa model .

Smile

"Only I know your pain…
    Your uncertainty…
    Your loneliness…
    If only we could be toghether forever.
    I’ll say it as many times as you wish.
    I will not betray you!"
    — Luka Crosszeria

“Ever since the day I met you, I’ve had reason to live. I live to protect you. Protecting you is everything to me.” - Luka Crosszeria

"I crush those who stand in my way. And I retaliate against those who seek vengance. And I do whatever it takes to get a hold of what I desire" - Asami Ryuichi

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi 21 Sept 2017, 20:48